Pravda vás vyslobodí !

Autor: Ľubomír Urbančok | 28.7.2011 o 15:52 | (upravené 28.7.2011 o 16:05) Karma článku: 4,34 | Prečítané:  631x

Pôvodne som mal v úmysle pokračovať v poslednom blogu, v duchu skutočných osobností  Cirkvi. mal som v úmysle písať o Dionigim Tettamanzim a Angelovi Scolovi, milánskych arcibiskupoch. Avšak včera mnohých prekvapila smrť - tak to už so smrťou chodí. Zomrel významný slovenský biskup, Rudolf Baláž.

Mons. Rudolf Baláž na Starých HoráchMons. Rudolf Baláž na Starých HoráchĽubomír Urbančok

 

Stalo sa tak včera, okolo 16tej hodiny. Bolo až neuveriteľné, že ani nie hodinu po jeho smrti už bol svet o tejto udalosti iformovaný. Mnohí boli zaskočení, nikto to nečakal. Do dôchodku mu podľa kánonického práva  zostávali ešte viac než 4 roky. Pred takmer 2 mesiacmi slávil na Starých Horách výročnú svätú omšu, pri príležitosti 300 rokov od prenesenia sochy Panny Márie starohorskej. Hovoril, že tam chodil s mamou od malička, ale ešte toľko ľudí ako vtedy na Starých Horách nevidel. Keď som ho fotografoval a chodil vedľa neho, nemyslel som, že to bude naposledy. Stalo sa.

Vzhľadom na tieto spomienky, som bol aj ja zaskočený nad správou o jeho smrti. Veď bol na tom zdravotne, na prvý pohľad oveľa lepšie ako mnohí iní biskupi na Slovensku.

A nie len to. Asi ako jediný z nich sa nebál otvorene hovoriť o veciach, ktoré krajinu trápia. Neustále pripomínal učenie Cirkvi, či už čo sa týka potratov, alebo homosexuality. Ako jediný pred prezidentskými voľbami neváhal poukázať na katolícku náuku o morálke a bioetike, kde vyvrátil mylné predstavy Ivety Radičovej o tom, že morálka je vecou dohody. Nuž, najlepšie sa na to pozerá s odstupom času, keď vidíme ako ďaleko takáto "morálka po radičovsky" vedie. Ako jediný sa verejne postavil proti hnusnému Mečiarizmu. Ako reakciu na to, Lexa vykonštruoval na neho známu kauzu triptych.

Múdro viedol svoju diecézu, vydávali sa knihy o jej histórií, stavali kostoly, budovali sa kláštory. Vybudoval sa hospic, domov dôchodov, školy, lekáreň ale aj rádio Lumen.

Zrejme najčastejšie z našich biskupov komentoval dianie v spoločnosti. Bol naozaj viditeľným znakom Cirkvi.

Samé pozitíva.

Keby som ostal len pri nich, zaradil by som sa medzi tých, čo produkujú skreslené obrazy. Medzi tých, ktorí písali životy svätých a používali len samé superlatívy. Vďaka nim má spoločnosť skreslenú predstavu o tom, že svätí sú určitá vzdialená elita jednotlivých vyvolencov. Avšak skutočnosť je niekde inde. Tak isto ako aj prví apoštoli, mali svoje mnohé chyby, boli cholerici ako Pavol, či vystráchaný ako Marek, mal bez pochyby aj biskup Baláž svoje mnohé chyby. Tak ako každý jeden z nás, len si ich možno nedokážeme priznať. Avšak aj tu platí " Po ovocí ich poznáte".

Biskup Baláž ostal až do poslednej chvíle verný svojmu heslu " Pravda nás vyslobodí". Myslím ,že už sa teší zo spoločnosti toho, ktorý o sebe povedal že je Pravdou.

Je už len na nás, či my, ktorí sme tu ešte na nejaký čas ostali, učiníme tej Pravde za dosť. Je len na nás či sa zločinci ako Mečiar a Lexa dostanú tam kde zaslúžene patria. Do basy. Ale to bude možné len vtedy, keď morálka nebude vecou dohody, ale bude výsledkom zákona toho, od ktorého všetko stvorenie pochádza.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?