Je láska sliepka ? Pár slov o knihe Lucie Piussi

Autor: Ľubomír Urbančok | 22.5.2011 o 21:03 | Karma článku: 6,04 | Prečítané:  2086x

Láska. Slovo, ktoré v dnešnom svete spolu s ďalšími stráca hodnotu. Tak ako aj mnoho ďalších iných slov. Avšak čo poviete na knihu s názvom "Láska je sliepka".

 

 

Bol som až zarazený, keď mi odkaz na túto knihu sprostredkovalo kníhkupectvo Artforum. Doteraz som mal pocit, že sa jedná o serióznu firmu. Ale teraz ? Takéto znevažovanie významu slova láska mi príde skoro rovnaké ako pohŕdanie človekom ako tvorom. Láska vo svojom najvyššom zmysle je už od počiatkov literatúry najvznešenejším citom. Poznáme ju samozrejme aj v iných formách (iné jazyky rozlišujú medzi láskou a "láskou"). Avšak aspoň mne sa vždy jedná o niečo vznešené, milé a zároveň také intímne. Niečo o čom človek často krát dokáže hovoriť len so zahanbením  (a nemyslím zahanbenie negatívne). Momentálne mi príde hodnota tohto slova vyššia ako kedykoľvek predtým. Vo svete kde láska chýba, nadobúda ešte väčšmi svoju hodnotu. Je teda láska naozaj sliepkou a zaslúži si takéto spojenie ?

Vzhľadom na to, že autorku poznám, spojenie týchto slov, ktoré k sebe vôbec nepatria mi prišlo logické. Každého život je zároveň jeho súkromím, avšak keď niečo o živote verejne vyjadrí, tak verifikáciou jeho výroku sa stáva svedectvo vlastného života. Tak je to aj v prípade autorky knihy.

Mal som možnosť byť pri tom ako v roku 2009 pani Piussi uzatvárala sviatosť manželstvo v kostole františkánov vo Fiľakove. O niekoľko mesiacov neskôr ma zastihla informácia o jej rozchode a rozvode. Áno, smutná, krutá realita, ktorá je veľmi súkromná. Avšak toto súkromie stratila vtedy, ako autorka intímny význam slova láska takto verejne znehodnotila. Myslím, že každý človek, vzhľadom na to že je človek a teda tvor omylný má právo na omyl i chyby. Ale nech to robí s rukou na srdci.

Čo dodať na záver ? Najsmutnejším však nebude možno ani také nevhodné slovné spojenie, ako to ako sa táto "kniha" zmieňuje v médiách. Dokonca niektorí ľudia si dovolili hovoriť o knihe hovoriť v spojitosti slova umenie. Avšak jedná sa o umenie ? Kvalitná literatúra bola počas celých dejín niečím čo v časoch neprávosti a zla upriamovalo pozornosť na ozajstné ľudské hodnoty. Zdá sa však, že už aj toto slovo stratilo na význame...

PS: Ešte by sa patrilo dodať že knihu som nečítal, keďže si myslím že názov má byť vyjadrením najhlbšej podstaty diela (podľa mňa to aspoň v serióznej, umeleckej literatúre tak funguje) a vzhľadom k jeho názvu a zmienenej úvahe by to bola len strata vzácneho času. Koniec koncov, stratou času je už aj úvaha o takomto diele, avšak dehonestácia takéhoto charakteru si zaslúžila uviesť zmienené fakty.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?